Baza wiedzy

9 zalet żaluzji plisowanych

Plisy okienne szturmem podbiły rynek rolet, stając się jednymi z chętniej wybieranych produktów tego rodzaju. Nic dziwnego, posiadają one bowiem zalety niedostępne przy innych tego typu osłonach, a ich wygląd jest na tyle uniwersalny, że wpasowuje się w wystrój pomieszczeń urządzonych w wielu stylach. To jednak niejedyne zalety żaluzji plisowanych, czy plis okiennych, jak bywają one nazywane. Oto najważniejsze cechy, które nie tylko wyróżniają je spośród innych systemów przesłaniających okna, ale także sprawiają, że ich funkcjonalność i komfort użytkowania są bardzo wysokie:

Dwukierunkowy system podnoszenia

To cecha charakterystyczna żaluzji tego typu. Dzięki swojej konstrukcji żaluzje plisowane umożliwiają podnoszenie i opuszczanie przesłony zarówno od dołu, jak i od góry. Takiej możliwości nie zapewniają żadne rolety. To właśnie dzięki tej cesze żaluzje plisowane są tak chętnie wybierane, gdyż znajdują zastosowanie jako osłona przed nadmierną ekspozycją na światło, ale także pełnią funkcję firanek, a więc przesłaniają wnętrze, dając jego mieszkańcom większe poczucie prywatności.

Optymalna możliwość regulacji dopływu światła

Dzięki dwukierunkowemu systemowi podnoszenia żaluzje plisowane umożliwiają regulację dopływu światła do pomieszczenia. Jest to szczególnie istotne w miejscach eksponowanych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. W tradycyjnych roletach istnieje jedynie możliwość osłonięcia okna poprzez ich opuszczenie. Żaluzje plisowane umożliwiają przesłonięcie wyłącznie miejsca, które jest narażone na największą ekspozycję słoneczną, pozostawiając resztę okna nieosłoniętą. Dzięki temu możemy swobodnie operować dostępem światła z zewnątrz do pomieszczenia.

Różne stopnie zaciemnienia tkanin

Ze względu na zróżnicowane zapotrzebowanie, żaluzje plisowane można dopasować do indywidualnych potrzeb. Mogą one bowiem służyć jako przesłona, dająca prywatność mieszkańcom – w takim wypadku, żaluzja może przepuszczać światło, zapewniając jego dostęp pomimo przesłonięcia okna. Plisy mogą być także wykonane z tkanin o różnym stopniu zaciemnienia, które zmniejszają ilość światła, wpadającego do pomieszczenia.

Możliwość montażu w oknach dachowych

Żaluzje plisowane, dzięki swojej konstrukcji, mogą być montowane na oknach połaciowych. Specjalny mechanizm sprężynowy pozwala na ich utrzymanie we właściwym miejscu i odpowiednie napięcie, ale także swobodną regulację. W tym przypadku można wybrać system podnoszenia niewymagający sznureczków czy koralików, co przy żaluzjach plisowanych do okien dachowych jest bardzo wygodnym i estetycznym rozwiązaniem.

Poprawa właściwości izolacyjnych

Wśród plis dostępne są tak zwane Duetki. To plisy, które posiadają dodatkową warstwę materiału, tworzącą pomiędzy sobą przestrzeń powietrzną, połączoną na wzór plastra miodu. Takie rozwiązanie pozwala na poprawę właściwości termoizolacyjnych, a tym samym poprawę wydajności ogrzewania i ochronę pomieszczenia przed utratą ciepła.

Różnorodny sposób regulacji plisy

Najczęściej wybieranym systemem regulacji plisą są uchwyty, przymocowane do dolnej i górnej listwy plisy. To bardzo wygodne i estetyczne rozwiązanie. Można też zastosować regulację za pomocą sznureczków czy koralików – zgodnie z upodobaniami, ale także wspomniany już system sprężynowy, sprawdzający się znakomicie w oknach dachowych.

Możliwość zastosowania napędów elektrycznych

Żaluzje plisowane mogą być również regulowane za pomocą napędów – bezpośrednio zasilanych z instalacji elektrycznej lub bateryjne. To bardzo wygodne rozwiązanie szczególnie w przypadku plis o dużej powierzchni lub utrudnionym stopniu dostępności, na przykład zamontowanych na świetlikach czy oknach dachowych.

Różnorodne możliwości montażu

Plisy można zamontować praktycznie na każdym oknie, ze względu na różnorodność sposobów ich instalacji. Możliwy jest montaż bezinwazyjny, ale także mocowanie do ramy okiennej. Można taką plisę zamontować także we wnęce czy na ścianie.

Szeroki wybór tkanin

Nie bez znaczenia jest też dostępność tkanin w wielu wzorach oraz kolorach, o różnorodnym stopniu zaciemnienia. Pozwala to na doskonałe dopasowanie żaluzji plisowanej do charakteru wnętrza oraz potrzeb z nią związanych. Z tego powodu oraz ze względu za swoje subtelne, nienachalne wzornictwo, plisy wyglądają znakomicie w każdym wnętrzu.

Wybierając żaluzje plisowane, warto kupować je u sprawdzonych sprzedawców, którzy mają szeroką ofertę, bogate doświadczenie i wiedzę, która pozwoli dostosować optymalnie żaluzje do określonych potrzeb.