Baza wiedzy

Moskitiery jako ochrona przed owadami

Moskitiera czyli popularna siatka na komary to zasłona, składająca się z drobnych oczek. Są skuteczną barierą dla insektów, chcących przedostać się do wnętrza pomieszczenia oraz stanowią skuteczne zabezpieczenie przed uciążliwymi owadami. Moskitiery instalowane są na okna lub drzwi balkonowe, dostępne w kilku wariantach w zależności od sposobu montażu. Moskitiery do zastosowań w stolarce otworowej najczęściej wykonywane są profili aluminiowych ekstrudowanych oraz siatki z włókna szklanego lub z aluminium, Sprawdźmy, jakie są rodzaje moskitier i czy warto w nie inwestować?

Moskitiery drzwiowe. Najpopularniejsze rodzaje

Moskitiery należą do grupy osłon zewnętrznych. Podstawowym kryterium klasyfikacyjnym jest przeznaczenie i zgodnie z nim można wyróżnić moskitiery na okna oraz moskitiery na drzwi balkonowe. Moskitiery drzwiowe instalowane są na drzwiach balkonowych i tarasowych. Produkowane są z aluminiowych kształtowników na podstawie konkretnego wymiaru. Doskonale sprawdzają się w domach jednorodzinnych, zlokalizowanych na terenach zalesionych oraz w bezpośrednim sąsiedztwie zbiorników wodnych i bujnej roślinności. Zabezpieczają wnętrze domu nie tylko przed insektami, ale także wnikaniem pyłków, kurzu czy liści. Najczęściej dostępne są w wariancie otwieranym oraz przesuwnym.

Otwierane moskitiery drzwiowe montowane są na zawiasach do futryny drzwi lub bezpośrednio do ściany. Warto zwrócić uwagę na modele z systemem samozamykającym oraz wyposażone w magnesy, uniemożliwiające samoczynne otwarcie. Napięcie sprężyny samzodomykacza można dowolnie regulować. Moskitiery drzwiowe z uszczelką szczotkową będą dodatkowym zabezpieczeniem przed wnikaniem zanieczyszczeń z zewnątrz. Alternatywą tego rozwiązania są moskitiery drzwiowe przesuwne, zdecydowanie bardziej funkcjonalne i nie ograniczające przestrzeni tarasowej. Moskitiery przesuwne poruszają się w lewo i w prawo po prowadnicach górnej i dolnej. Współpracują one z roletami zewnętrznymi, umożliwiając bezkolizyjne funkcjonowanie dwóch systemów jednocześnie.

Moskitiery okienne. Czy warto inwestować w moskitiery? 

Moskitiery okienne natomiast najczęściej dostępne są w wariancie ramkowym lub rolowanym. Moskitiery ramkowe osadzane są na stałe na zewnątrz futryny okiennej za pomocą obrotowych haczyków. Profil ramki wykonywany jest z aluminium,dostępny jest w wersji lakierowanej proszkowo lub drewnopodobnej. Wykonywany jest pod wymiar na indywidualne zamówienie. Sposób montażu jest bezinwazyjny i umożliwia zdjęcie moskitiery w okresie zimowym. Drugim rodzajem są moskitiery rolowane w konstrukcji pionowej. Instalowane są w wygodnej kasecie, a sposób ich działania przypomina tradycyjną roletę. Szczelne domknięcie takiej moskitiery jest możliwe, dzięki listewkom magnetycznym. Moskitiery rolowane nie wymagają demontażu na zimę i świetnie sprawdzają się na oknach dachowych i dwuskrzydłowych. Interesującą alternatywą są poziome moskitiery rolowane, przeznaczone w szczególności na drzwi balkonowe.

Inwestycja w moskitiery to rozwiązanie zdecydowanie bardziej oszczędne niż kupowanie środków owadobójczych. Brak insektów w domu to gwarancja spokojnego snu i zmniejszenie ryzyka nieprzyjemnych ukąszeń. W moskitierę powinni zainwestować zwłaszcza alergicy, dla których kurz i pyłki roślinne mogą być wyjątkowo groźne. Moskitiery znacznie zwiększają komfort wypoczynku w altankach czy na ogródkach działkowych. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby zainstalować je w przyczepach kempingowych czy ogródkach zimowych. Ich montaż nie ingeruje w konstrukcję okna i nie ogranicza jego funkcjonalności. To rozwiązanie trwałe, estetyczne i nieskomplikowane w konserwacji.