Baza wiedzy

Rolety czy żaluzje – które osłony okienne wybrać?

Chcąc dokonać najlepszego wyboru osłon okiennych, staniemy przed nie lada wyzwaniem. Wybór proponowanych modeli rolet i żaluzji jest bardzo szeroki. Podpowiadamy czym warto się sugerować i na co zwrócić uwagę.

Na co zwrócić uwagę dokonując wyboru osłon okiennych

Dokonując wyboru pomiędzy roletami i żaluzjami warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest dany model. Żaluzje zazwyczaj wykonane są z aluminium lub drewnianych listewek, dzięki czemu są stosunkowo lekkie i łatwe w myciu. Rolety natomiast możemy znaleźć w wielu wariantach, z materiałów wykonanych z tkanin odbijających światło, tkanin naturalnych lub syntetycznych, jednokolorowe lub wzorzyste. Bez względu na model, na który się zdecydujemy warto pamiętać, że osłona okienna będzie stanowić element wystroju wnętrza. Można więc przy jej wyborze kierować się kolorystyką w danej tonacji lub podkreślić charakter miejsca tworząc barwne kontrasty.

Zalety żaluzji

Żaluzje nazywane są także poziomymi żaluzjami lamelkami. Prowadzone są za pomocą wygodnego łańcuszka znajdującego się z boku okna. Są wspomagane mechanizmem samohamującym, który umożliwia zatrzymanie żaluzji na odpowiadającej nam wysokości. System mocowania, w proponowanych przez nas modelach, jest dodatkowo zabezpieczony, co chroni go przed uszkodzeniami i czyni bardzo estetycznym rozwiązaniem. Żaluzje sprawdza się w biurach i gabinetach, poczekalniach, kuchniach i łazienkach. Prezentowane przez nas modele są wykonane z drewna lub aluminium albo stanowią połączenie obu tych materiałów.

Zalety rolet

Rolety obecnie cieszą się ogromną popularnością. Najczęściej stosowane są w salonach i sypialniach. To bardzo funkcjonalne rozwiązania, wśród których możemy znaleźć rolety dzień-noc, które umożliwiają precyzyjny dobór natężenia światła w pomieszczeniu zależnie od naszych potrzeb. Niewątpliwą zaletą rolet jest ich funkcja dekoracyjna i nieskończenie wiele rodzajów materiałów, z jakich są wykonane, co otwiera przed nami ogrom możliwości. Są także łatwe w pielęgnacji. Praktycznie nie wymagają żadnego czyszczenia, co najwyżej sporadycznego przetarcia wilgotną szmatką.