Baza wiedzy

Jakie zastosowanie mają żaluzje fasadowe?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzny system osłonowy, który doskonale sprawdza się jako alternatywa dla tradycyjnych rolet. Zbudowane są dokładnie tak samo, jak standardowe żaluzje, czyli na bazie mechanizmu z lamelek i wytrzymałych sznurków. Montowane są na fasadzie budynku w prowadnicach zabezpieczających. Lamele obracają się pod różnym kątem, najczęściej 90°C lub 180°C. Ich przekrój poprzeczny może mieć kształt litery C, S, Z, F.

Żaluzje fasadowe. Wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Żaluzje fasadowe dostępne są w dwóch wariantach, których kryterium klasyfikacyjnym jest sposób montażu. Wyróżniamy żaluzje fasadowe nadstawne oraz elewacyjne. Żaluzje nadstawne montowane są na ramie okiennej, bezpośrednio w otworze okiennym i posiadają skrzynkę na lamele ocieplaną styropianem. Natomiast mechanizm żaluzji elewacyjnych instalowany jest bezpośrednio na elewacji pod blachą osłonową w wersji natynkowej lub podtynkowej. Tylko ten rodzaj żaluzji fasadowych można zamontować w istniejącym już obiekcie – o żaluzjach nadstawnych trzeba pomyśleć na etapie projektowania budynku. Żaluzje fasadowe najczęściej instalowane są w prowadnicach samonośnych, sterowane są ręcznie lub elektrycznie i produkuje się je z aluminium. Koniecznie muszą być zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi, zwłaszcza przed wpływem wilgoci i promieni UV. Żaluzje fasadowe poruszają się w górę i w dół, ale ich lamelki można także ustawić pod określonym kątem, co pozwala wygodnie regulować dopływ światła słonecznego.

Żaluzje fasadowe nie tylko ograniczają dopływ promieni słonecznych do pomieszczenia, ale także izolują je od ciekawskich spojrzeń przechodniów. Mogą delikatnie przepuszczać niewielką ilość światła albo pełnić funkcję w 100% zaciemniającą. Żaluzje fasadowe są w stanie zatrzymać nawet do 80% promieni słonecznych. Charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, ale to nie wszystkie ich zalety. Żaluzje fasadowe posiadają właściwości termoizolacyjne, czyli ograniczają straty cieplne i tym samym pozwalają zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i klimatyzacji. Pomiędzy lamelą a szybą wytwarza się masa powietrza, która spowalnia wymianę ciepła. Żaluzje fasadowe pełnią również rolę izolatora akustycznego, skutecznie separując pomieszczenie od hałasów z zewnątrz. Warto także zaznaczyć, że mimo iż żaluzje fasadowe nie posiadają funkcji antywłamaniowej – to jednak są dodatkową przeszkodą dla potencjalnego złodzieja, zwiększając poziom bezpieczeństwa budynku.

Jak i gdzie można wykorzystać żaluzje fasadowe?

Żaluzje fasadowe najczęściej instalowane są na obiektach użyteczności publicznej, budynkach przemysłowych i lokalach usługowych. Trudno dziś sobie wyobrazić centrum handlowe bez zewnętrznych żaluzji. Można je z powodzeniem dopasować do różnego typu elewacji, ponieważ dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych. Świetnie wyglądają na nowoczesnych budynkach. Pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale także dekoracyjną. Żaluzje fasadowe bardzo często wykorzystywane są w roli osłony witryn sklepowych oraz dużych przeszkleń w punktach usługowych. Żaluzje fasadowe produkowane są na indywidualny wymiar, dlatego swobodnie można je dostosować do konkretnego budynku. Bardzo często można je także spotkać na nowoczesnych biurowcach.

Ten rodzaj systemu osłonowego jest coraz chętniej wykorzystywany także jako alternatywa tradycyjnych rolet zewnętrznych. Oznacza to, że żaluzje fasadowe stają się równie popularne w prywatnych domach, co w budynkach komercyjnych. Żaluzje fasadowe mają tę przewagę nad roletami zewnętrznymi, że nie trzeba całkowicie zaciemniać pomieszczenia z ich udziałem, pozwalając na częściowy dopływ światła. Ma to niebagatelne znaczenie dla mieszkań zlokalizowanych na parterze, których właścicielom zależy na ochronie prywatności bez utraty dostępu do światła dziennego. Nowoczesne żaluzje fasadowe mogą być zintegrowane z czujnikami pogodowymi i uruchamiać się automatycznie w razie potrzeby.