Baza wiedzy

Rolety wewnętrzne. Przegląd rozwiązań

Rolety wewnętrzne to system osłonowy, wykorzystywany w budynkach mieszkalnych, komercyjnych i biurowych. Jego zadaniem jest zabezpieczenie pomieszczenia przed nadmierną ekspozycją słoneczną, ale nie tylko. Stosowany jest także w celach dekoracyjnych do aranżacji wnętrz. Rolety produkowane są z tkanin naturalnych lub syntetycznych. Często mylone z nimi żaluzje natomiast składają się z lamel, czyli podłużnych listewek z drewna, aluminium lub tworzyw sztucznych. Rolety wewnętrzne to nie tylko skuteczny sposób na zaciemnienie pomieszczenia i ochronę przed słońcem, ale także świetna alternatywna dla zasłon i firan.

Rolety wewnętrzne i ich najpopularniejsze rodzaje

  1. Rolety ekranowe wolnowiszące. To najpopularniejsze rozwiązanie niskobudżetowe. System rolet wolnowiszących składa się z aluminiowej lub plastikowej rurki, mocowanej w poprzek okna. Nawinięty jest na nią materiał rolety, wyposażony u dołu w listewkę obciążającą. Roleta sterowana jest w systemie góra dół za pomocą intuicyjnych w obsłudze sznurków koralikowych. Luźno-wiszące rolety wewnętrzne najczęściej instalowane są w sposób bezinwazyjny poprzez nałożenie elementów mocujących na ramę okienną. Alternatywą jest przytwierdzenie elementów mocujących do ściany lub sufitu.
  2. Rolety ekranowe w kasecie. Rolety w kasecie – jak sama nazwa wskazuje – posiadają estetyczną kasetkę, w której znajduje się rurka z nawiniętym materiałem. Kasety produkowane są z PCV lub aluminium i bardzo często wyposażone są w prowadnice boczne, dodatkowo zwiększające funkcjonalność rolety. Rolety w prowadnicach idealnie przylegają do okna. Taki system wyróżnia się wysokimi walorami wizualnymi, a jego dodatkowym atutem jest zabezpieczanie tkaniny przed zabrudzeniami. Mechanizm najczęściej mocowany jest do skrzydła okiennego.
  3. Rolety rzymskie. Cieszą się niesłabnącą popularnością wśród inwestorów i stanowią synonim szyku i elegancji. To ekskluzywne rozwiązanie świetnie komponuje się zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i nowoczesnych. Rolety rzymskie charakteryzują się wyjątkowymi walorami dekoracyjnymi i wykonywane są z tkanin syntetycznych, bawełnianych, tiulu lub lnu. Tkanina w roletach rzymskich w trakcie podnoszenia fałduje się w systemie fiszbin i sznurków, tworząc interesujące efekty wizualne. Rolety rzymskie nie nawijają się na rolkę, tylko układają w efektowne falbany. Po rozsunięciu rolety, materiał jest prosty. 
  4. Rolety dzień i noc. To nowoczesny system osłonowy, składający się z pasów transparentnych i zaciemniających. Umożliwiają sprawne sterowanie poziomem zaciemnienia. Pomiędzy pasami pozostawione są przerwy, dzięki którym mogą one nachodzić na siebie. Sterowanie roletami dzień i noc daje efekt podobny jak w przypadku klasycznych żaluzji. Rolety dzień i noc świetnie sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach i popularnie nazywane są zebrą. Rekomendowane są dla osób chcących przesłonić wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem, jednocześnie ceniąc sobie aspekty wizualne.
  5. Rolety plisowane/żaluzja plisowana. W przeciwieństwie do standardowej żaluzji w roletach plisowanych jest możliwość sterowania w systemie góra i dół. Co więcej, rolety plisowane umożliwiają podnoszenie i opuszczanie dolnego i górnego profilu rolety niezależnie do siebie. Rolety zwijane w obu kierunkach to tzw. rolety dwufunkcyjne. W ten sposób możliwości regulacji dopływu światła znacznie wzrastają. To jeden z najbardziej funkcjonalnych systemów osłonowych, stosowanych we wnętrzach. Rolety plisowane przypominają harmonijkę i doskonale sprawdzają się w oknach o niestandardowych kształtach. Podobnie, jak rolety ekranowe – mogą być wolnowiszące lub posiadać linki, trzymające tkaninę.